26 pozic tradiční Hot Yogy a 2 dechová cvičení

Pranayama | Dýchání zhluboka

Tímto vědomým dechovým cvičením se učíme využívat naše plíce na plných 100 %. Nádech je prováděn nosem a výdech přes doširoka otevřená ústa. Je to výborná technika, která přivádí kyslík do celého těla, dodává mu energii a připraví nás na následujících 26 pozic Hot Yogy.

Ardha – Chandrasana, Pada – Hastasana | Poloha půlměsíce a dlaní u chodidel

Pozice půlměsíce protahuje obě poloviny těla, svaly podél páteře a paže. Celkově tělo prohřívá, posiluje břicho, oblasti pasu, hýždě, stehna a zvyšuje energii. Poloha dlaní u chodidel zlepšuje prokrvení mozku a krevní oběh v dolních končetinách.

Utkatasana | Divná pozice

Divná pozice je zaměřena na paže a dolní končetiny, které posiluje, tvaruje a dodává jim sílu. Nejenže zpevňuje celé tělo, ale také zlepšuje pružnost kloubů. Výborná pozice pro zmírnění artritidy a dny.

Garurasana | Orel

Orel velmi příznivě působí na 14 velkých kloubů, zvyšuje jejich pružnost. Zpevňuje problematické partie boků, stehen a celých dolních končetin a také zlepšuje sexuální vitalitu.

Dandayamana – Janushirasana | Čelo ke kolenu ve stoji na jedné noze

Tato balanční ásana vyvíjí soustředění, odhodlání, trpělivost, sílu vůle a je velmi vhodná k posílení kardiovaskulárního systému. Pracujeme zde především se zádovými, břišními a stehenními svaly. Uvedená pozice zabraňuje také opotřebení kolenní chrupavky posílení měkkých tkání v oblasti kolene.

Dandayamana – Dhanurasana | Luk ve stoji

V této jedinečné balanční pozici dochází ke zlepšení prokrvení srdce a plic. V průběhu provedení se přelévá krev z jedné části těla do druhé a zase zpět. Sjednocuje sílu, rovnováhu a flexibilitu. Zlepšuje pružnost páteře a aktivuje trávící soustavu.

Tuladandasana | Rovnovážná hůlka

Naučte se správně držet tělo. Jak plyne z názvu, ásana buduje rovnováhu, sebeuvědomění a sebekontrolu. Dochází v ní k prokrvené celého těla, a to ve stejný okamžik. Posiluje tak především srdeční sval a zabraňuje vzniku sraženin v cévách.

Dandayamana – Bibhaktapada – Paschimotanasana | Protažení v roznožení

Ásana uvolňuje napětí v dolní části páteře, protahuje a posiluje sedací nerv. Zvyšuje prokrvení mozku, působí proti depresím a ztrátě paměti. Pozitivně působí také na břišní orgány a správné fungování ledvin.

Trikanasana | Poloha trojúhelníku

Vrcholem stojných pozice je Poloha trojúhelníku. Při provádění této ásany zapojujeme úplně celé tělo. Dochází tak k posílení nejen kloubů, ale i šlach a vnitřních orgánů. Funguje zde výborná spolupráce mezi srdcem a plícemi.

Dandayamana – Bibhaktapada – Janushirasana | Čelo ke kolenu v roznožení

Tato ásana podporuje látkovou výměnu a imunitní systém. Vyrovnává hladinu cukru v krvi a snižuje abdominální obezitu. Dochází v ní ke stimulaci štítné žlázy/příštítných tělísek, celého endokrinního systému a trávícího systému.

Tadasana | Poloha stromu

Pozice Stromu buduje rovnováhu, koncentraci a koriguje špatné držení těla. Pomáhá při bolestech spodní části páteře, ischiasu a plochých nohou. Posílením mezižeberních svalů dochází k uvolnění napětí v oblasti břicha a předchází vzniku břišní kýly.

Padangustasana | Závěrečný stoj na špičkách

Působí příznivě na dolní končetiny – posiluje kolena a zlepšuje flexibilitu kyčlí a kotníků. V této ásaně se snažíme u budování koncentrace, síly, stability a uvědomění.

Savasana | Poloha mrtvého

V této relaxační pozici dochází k celkovému uvolnění těla a ke zmírnění napětí. Dech i krevní oběh se navrací do normálního stavu a tělo získává veškeré výhody, které byly vynaloženy předešlým úsilím.

Pavanamuktasana | Pozice na odstranění větrů

V této pozici dochází ke stimulaci vnitřních orgánů, především tlustého střeva, ke zmírnění překyseleného žaludku. Zvyšuje peristaltiku ve střevech. Posilujeme zde paže, stehna, boky a zlepšujeme flexibilitu kyčelních kloubů.

Sit-up | Předklon se zapojením paží a břišních svalů

Aktivační pozice zapojuje celé tělo a dodává mu sílu a energii. Stimuluje břišní orgány a posiluje břišní stěnu.

Bhujangasana | Pozice kobry

Stlačením kostrče, kříže a beder dochází k posílení páteře a zvýšení její pružnosti. V této pozici otevíráme hrudní koš a stimulujeme orgány v oblasti břicha i ledviny. Kobra snižuje ztuhlost v bederní páteři a posiluje srdce i plíce.

Salabasana | Poloha kobylky

V této pozici se učíme dosáhnout síly, vytrvalosti. Stlačením krční a hrudní páteře, protažením bederní a křížové části, dochází ke zmírnění napětí v páteři a zmírnění celkové bolesti zad. Jejím působením aktivujeme břišní orgány, posílíme hýždě, nohy a kyčelní svalstvo. Kobylka rovněž zvyšuje nízký krevní tlak.

Poorna – Salabhasana | Poloha Dokonalé kobylky

Tato ásana je zaměřená na posílení oblasti střední páteře mezi lopatkami. Pomáhá při skolióze či onemocnění meziobratlových destiček. Dokonale stimuluje trávící proces, dává lepší chuť k jídlu a zlepšuje zažívání. Dále posiluje také zadní strany nohou a paže.

Dhanurasana | Poloha Luku na zemi

Luk na zemi efektivně protahuje přední polovinu těla a zlepšuje krevní oběh. Jako jediná pozice na břiše posiluje páteř po celé její délce, zvyšuje její flexibilitu a otevírá hrudník, čímž umožňuje maximální roztažení plic a navýšení jejich kapacity.

Supta – Vajrasana | Zpevněná pozice v kleku

V této ásaně se zaměřujeme na posílení spodní části páteře, kyčlí, kolen a kotníků. Pomáhá předcházet nemocem jako je atrtitida, astma, bolest hlavy, nespavost, křečové žíly.

Ardha – Kurmasana | Poloviční želva

Tato výborná relaxační pozice přináší úlevu, uvolnění každé buňce v našem těle. Dochází při ní k prokrvení mozku, čímž se zlepší jeho funkce, kvalita spánku a zpomalí se i proces stárnutí. Stimuluje břišní orgány a pomáhá při špatném trávení.

Ustrasana | Velbloud

Tato záklonová pozice krásně protahuje přední část páteře, zvyšuje její flexibilitu a stimuluje nervový systém. Pomáhá tak při bolestech hlavy a páteře. Protahuje také orgány v břišní dutině, proto je pozice výborná proti zácpě.

Sasangasana | Pozice králíka

Opačná pozice k Velbloudovi je právě pozice Králíka. Jeho prováděním dochází k napínání, prodloužení páteře, k posílení zad, ramenou i paží. Pozice je velmi terapeutická pro nervový, kosterní i trávící systém. V Králíkovi stimulujeme štítnou žlázu, posilujeme břicho a zlepšujeme pružnost lopatek a trapézových svalů.

Janushirasana a Pashimotthanasana | Čelo ke kolenu s protažením

Pozice Čelo ke kolenu zlepšuje pružnost kloubů (kotníků, kyčlí, kolen, zápěstí), sedacích nervů, trapézových a deltových svalů. Příznivě působí na vnitřní orgány, zlepšuje trávení, zažívání a posiluje imunitní systém.

Ardha – Matsyendrasana | Rotace páteře

Tato výborná detoxikační pozice příznivě působí na játra, srdce, plíce, ledviny, slinivku. Zlepšuje tak trávení a vylučuje přebytečné toxiny z těla ven. Zvyšuje pružnost páteře, kyčlí a posiluje břišní svaly.

Kapalbhati in Vajrasana | Dechové cvičení Kapalbhati

Toto závěrečné dechové cvičení kompletně posílí břišní svaly a zapojí bránici. Jedná se o detoxikační dechovou techniku, která zbavuje plíce oxidu uhličitého a na závěr lekce celé tělo ochladí.

Hot Yoga videa

Pro spuštění klikněte na dané video